Wycieczka edukacyjna Szymbark, Nowy Sącz, Stary Sącz

W ramach projektu MEiN „Poznaj Polskę” klasa I i III 21 października udała się w wyśmienitych humorach na całodniową wycieczkę do Szymbarku, Nowego Sącza i Starego Sącza.

Pierwsza część wycieczki przebiegła w plenerze. Skansen Wsi Pogórzańskiej im. prof. Romana Reinfussa położony jest w pięknym, rozległym parku.
W skansenie prezentowane są obiekty charakterystyczne dla budownictwa ludowego z obszaru powiatu gorlickiego.

Idąc alejkami zwiedziliśmy stare chałupy, budynki gospodarcze i warsztaty wiejskie m.in. spichlerz z Rożnowic, kuźnię z Turzy, stodołę z Zagórzan. Większość wnętrz jest urządzona oryginalnymi sprzętami z przełomu XIX i XX wieku oraz okresu międzywojennego (meble, naczynia i stroje w chałupach oraz narzędzia i urządzenia w warsztatach wiejskich). Szczególne zainteresowanie wśród dzieci wzbudziły zajęcia edukacyjne w skansenie pt.” Co ma piernik do wiatraka?”. Uczniowie w czasie warsztatów etnograficzno – plastycznych wykonywali takie czynności jak: mielenie zboża w żarnach, obtłukiwanie kaszy w stępach. Dowiedzieli się jakie zboża dawniej uprawiano, jak je przetwarzano i jakie produkty można było z nich otrzymać. Na zakończenie zajęć każdy z uczestników wykonał i ozdobi model drewnianego wiatraka.

Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie Miasteczka Galicyjskiego, gdzie zobaczyliśmy ratusz, remizę strażacką wyposażoną w dawny sprzęt, pracownię żydowskiego krawca, zakład fotograficzny, zakład fryzjerski, aptekę w stylu retro, cukiernię i pocztę. Każdy mógł zobaczyć jak pracowali dawni rzemieślnicy. Była to ciekawa lekcja historii.

 Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w Klasztorze klarysek w Starym Sączu. Oprowadził nas po nim starszy, miły pan kościelny, który bardzo ciekawie opowiedział historię tegoż klasztoru. W 2018 wpisany został klasztor na listę pomników historii w ramach akcji „100 Pomników Historii na stulecie odzyskania niepodległości”.

Ta jesienna wycieczka pozwoliła nam przenieść się na chwilę w odległą, ale jakże ciekawą przeszłość.

K. Adamska