Bezpieczeństwo w sieci – materiały edukacyjne dla dzieci

Kurs ,,Przygody Profesora i N@tki, czyli jak mądrze korzystać z internetu”

Na uczniów czeka siedem modułów kursu, w których towarzyszyć im będą Profesor i N@tka. Ich wspólne przygody nie tylko zapoznają z ważnymi zagadnieniami związanymi z obecnością w internecie, ale również pozwalają wykorzystać zdobytą wiedzę w praktyce – w formie interaktywnych ćwiczeń. Po zapoznaniu się z wyjaśnieniami Profesora i wykonaniu zadań uczniowie, na zakończenie każdego modułu kursu, będą mogli pobrać i wydrukować swoją odznakę, a następnie nakleić ją na specjalnym plakacie.
Kolejnym modułom towarzyszą miniscenariusze zajęć, które pomogą bliżej przyjrzeć się każdemu z zagadnień prezentowanych w kursie. Nauczyciele znajdą w nich szczegółowe informacje na temat omawianego zjawiska, propozycje dodatkowych zadań do realizacji w klasie wraz z niezbędnymi pomocami, wskazówki metodyczne oraz podsumowania każdej lekcji.
Na uczniów czeka także niespodzianka – głosów naszym bohaterom użyczyli znani i lubiani: Paweł Małaszyński i Maja Oświecińska.

Pakiet edukacyjny Owce w sieci

Scenariusze zajęć z wykorzystaniem serii trzyminutowych kreskówek, których celem jest edukacja na temat zagrożeń związanych z korzystaniem przez dzieci z internetu, telefonów komórkowych i innych nowych technologii. Filmy odwołują się do motywów ludowych i bajkowych, ale odzwierciedlają również współczesną kulturę dziecięcą i młodzieżową oraz obecny styl życia. Zakończenie każdej bajki zawiera morał, mówiący, jak uniknąć zagrożeń. Pakiet jest dostępny na stronie.

Projekt edukacyjny Sieciaki.pl

Projekt edukacyjny skierowany do dzieci w wieku 6–12 lat. Jego celem jest edukowanie dzieci na temat bezpiecznego korzystania z internetu oraz profilaktyka zagrożeń online. Projekt obejmuje serwis edukacyjny dla dzieci, kurs e-learningowy i scenariusze zajęć lekcyjnych. W 2020 r. wydana została książka dla dzieci pt. „Sieciaki- misja bezpieczny internet!”, która opowiada historię powstania drużyny Sieciaków poruszając przy tym zagadnienia związane z bezpieczeństwem i higieną korzystania z urządzeń ekranowych. Na podstawie książki powstało też słuchowisko będące jej adaptacją oraz krótka kreskówka, który zachęca do zapoznania się z tą historią. Słuchowisko znajduje się w serwisach YouTube i Spotify: https://youtu.be/Lou8xIm0CDc https://open.spotify.com/episode/4otvRXhRzoSWLdgBD9zk15?go=1&utm_source=embed_v3&t=0&nd=1 Kreskówka znajduje się w serwisie YouTube: https://youtu.be/D-s8H06NZ2M

Pakiet edukacyjny Przygody Plika i Foldera w sieci

Serie filmów Przygody Plika i Foldera w sieci, Plik i Folder na ścieżkach internetu, a także audiobook Poznaj internet, scenariusze zajęć dla nauczycieli i zeszyt ćwiczeń dla dzieci dostępne są w postaci elektronicznej oraz jako płyty DVD.