Świetlica – dla rodzica

Materiały na dysku – dla rodzica (kliknij tutaj, aby otworzyć)

  zrób z dzieckiem nr 4:  plakat dla dziecka i dla Ciebie

Paws        Out in space        Sztućce       Sunny day . . .

Na tej samej stronie, na której Twoje dziecko znajdzie pokaźny zbiór kolorowanek (link w sekcji „świetlica –> dla dziecka”), Ty, Drogi Rodzicu, znajdziesz okazałą galerię szablonów – idealnych do stworzenia prostych plakatów, ozdobienia ściany pokoju dziecka, kuchni, urodzinowego zaproszenia. Gotowy szablon pozwoli Ci z łatwością stworzyć samodzielny plakat.

Szablony edding (źródło: edding.com/pl-pl) 


mediateka rodzica nr 4: do poczytania i zastosowania 🙂

O tym, że czytanie jest ważne, dobre, że rozwija, wzbogaca… wszyscy dobrze wiemy. A jeśli nie wiemy, to słyszeliśmy dziesiątki razy. Ale czy wiemy też, że czytanie dziecku i z nim buduje więzi? Ba, wręcz rozwija umiejętności społeczne, ćwiczy koncentrację, a nawet… kształtuje poczucie wartości? To zresztą i tak tylko część zalet czytania. Czytanie może być też doskonałym impulsem do ważnych, tak dla dziecka, jak i rodzica, wspólnych zabaw. Jakich? Zachęcam do lektury.

artykuł:  Pomysły na zabawę z książką… (źródło: www.wielki-czlowiek.pl)


  zrób z dzieckiem nr 3:  wspólne słuchanie

Popularnonaukowe - Co to znaczy... 101 zabawnych historyjek, które pozwolą zrozumieć znaczenie niektórych powiedzeń

Nie raz widzieliśmy człowieka nie w sosie. Być może doświadczyliśmy nawet, jak to jest, poczuć do kogoś miętę. Albo udało się nam wpuścić kolegę w maliny. Zapewne doskonale znamy te i wiele innych zwrotów. Ale, czy zawsze umiemy je wytłumaczyć dzieciom, a do tego zrobić to z humorem? Pozwólmy więc, by pomógł nam w tym specjalista.

Dziś zapraszam do wspólnego słuchania zabawnych historyjek Grzegorza Kasdepke ze zbioru Co to znaczy. Uwaga! W żadnym wypadku nie jest to książka do wysłuchania jednym tchem.

G. Kasdepke, Co to znaczy:   https://audioteka.com/pl/audiobook/co-to-znaczy-cz-1-i-2    (źródło: audioteka.com.pl)  Co to znaczy – czytają dzieci   (źródło: youtube; audiobook nagrany przez uczniów klasy 4a SP 140 w ramach programu „Z książką za pan brat„)


mediateka rodzica nr 3: do poczytania

Nie z miłości Jesper Juul – Edukacja domowa PLUS

Dziś nie trudno się pogubić w ideach, wartościach, modelach i pomysłach na życie. Tak osobiste, jak i rodzinne. Jak wobec tego prowadzić dziecko po meandrach codzienności, gdy samemu traci się niekiedy pewność własnej drogi.

Dziś chcę polecić rozmowę z duńskim terapeutą rodzinnym, autorem wielu książek o relacjach rodzinnych i wychowaniu. Czy jest szansa, że podejście Jespera Juula, który twierdzi, że  „dzieci nie potrzebują wychowania, ale przyjaznego przewodnictwa”, przyniesie nam ulgę w chwili zwątpienia?

artykuł:  Czego potrzebują dzieci… (źródło: wydawnictwomind.pl)


  zrób z dzieckiem nr 2:  wspólna gra

Ręczę głową za to, że każdy dorosły choć raz w życiu grał w popularne statki, na kartce niedbale wyrwanej z zeszytu do matematyki. Przypomnijmy sobie, jak to było. Chwileczkę, nie wyrywajmy kartki z zeszytu – skorzystajmy z gotowca, dzięki któremu w sekundę przypomnimy sobie  zasady gry i zabawę rozpoczniemy od ręki.

Gotowe karty do gry w statki dla dwóch graczy: gra w statki (źródło: https://rysopisy.eduzabawy.com/gry-i-zabawy/statki)


mediateka rodzica nr 2: do zobaczenia, posłuchania i poczytania

Czy znamy takie sytuacje? Kiedy smutek dziecka przeradza się w rozpacz, a nasze „dobre chęci” porywa fala złości?

       A przecież ta sama sytuacja mogłaby wyglądać zupełnie inaczej:

Jak zatem zamienić chwile słabości – nasze i dzieci – w coś, co nas umocni? Zachęcam, by sięgnąć do książki dwóch mam, jak same przyznają, dalekich od ideału, tym bardziej więc lektury cennej i praktycznej: Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały? Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły?

wywiad wydawcy (Media Rodzina) z autorkami:  wywiad   audiobook: fragment


zrób z dzieckiem nr 1:  wspólna graStwórz twarz

Do tej niezwykłej gry rysunkowej potrzebna jest kartka dla każdego gracza, coś do rysowania i 1 kostka. Gra polega na stworzeniu twarzy z elementów, które wylosuje się w kolejnej kolejce. Tu nie ma wygranych ani przegranych – jest tylko świetna zabawa! 

plansza: gra w twarze (źródło: https://rysopisy.eduzabawy.com)


mediateka rodzica nr 1: do posłuchania

Chyba nikt z nas nie wątpi, że poczucie własnej wartości jest gruntem, na którym rodzi się szczęśliwe życie każdego człowieka. I nie chodzi w nim o wysoką samoocenę, o zadufanie w sobie czy wysokie mniemanie o sobie. Poczucie własnej wartości to coś, co pozwala nam szanować siebie w każdej sytuacji i z takim samym szacunkiem odnosić się do innych, również w każdej sytuacji.

Skąd się ono bierze? Jak je ćwiczyć? Czy w ogóle da się je wyćwiczyć? Co zrobić, by w ten najcenniejszy zasób wyposażyć swoje dziecko? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w wykładzie p. Magdaleny Sękowskiej zatytułowanym: Jak wzmacniać poczucie wartości u dzieci?, wygłoszonym 5.10.2017 r. na Uniwersytecie SWPS w Poznaniu. 

wykład M. Sękowskiej: Jak wzmacniać poczucie wartości u dzieci