Sesja 6
Szkolny Klub Naukowca – waga Leonarda da Vinci
Wycieczka do Centrum Nauki Leonarda da Vinci zainspirowała nas młodych naukowców do wykonania własnych konstrukcji.
Wykorzystując podręczne materiały tj. metalowe wieszaki, druty, taśmy, papierowe pudełka i sznurki, zbudowaliśmy prototypy wagi dźwigniowej. Każda waga została wycechowana, skalibrowana i przetestowana.
Sesja 7
Szkolny Klub Naukowca – Jak z naturalnych składników otrzymać wskaźniki kwasowo-zasadowe?
Jak zbadać czy coś jest kwaśne czy zasadowe? Oto było dla nas pytanie zupełnie nowe! Wystarczył sok z czerwonej kapusty i esencja herbaciana. Naszym zadaniem było sporządzenie odpowiedniej 8 stopniowej skali kwasowo-zasadowej. Z tak przygotowaną barwną skalą pomiar odczynu różnych roztworów był sprawą prostą 🙂
Sesja 8
Szkolny Klub Naukowca – most Leonarda da Vinci
Czy można zbudować trwały i wytrzymały most w szkolnych warunkach bez użycia gwoździ, młotków i pił? Wystarczy kilkanaście drewnianych szpatułek, krótki film instruktażowy z Centrum Nauki Kopernik, parę sprytnych rąk do pracy i most gotowy!
Sesja 9
Szkolny Klub Naukowca – Jak przesłać tajną wiadomość?
Sympatyczny atrament, to bardzo stary i ciekawy sposób przekazywania tajnych wiadomości. Nasze „ukryte” informacje sporządziliśmy wykorzystując mleko, sok z cytryny, fenoloftaleinę i spirytus salicylowy. Odbiorca wiadomości odszyfrowywał otrzymaną pocztę tylko sobie znaną metodą. Nie wszystkim się udało;)
Sesja 10
Szkolny Klub Naukowca – Jak zbudować pojazd napędzany powietrzem?
Otrzymaliśmy pilne zadanie do wykonania. W 30 minut musieliśmy zbudować pojazd napędzany powietrzem, który pokona co najmniej pół metrową drogę w czasie nie dłuższym niż 30 sekund. Do dyspozycji mieliśmy 2 stare płyty CD, klej, 2 tekturowe rolki, 2 baloniki, 3 słomki, gumki recepturki, spinacze biurowe, plastelinę oraz pomocne ręce przyjaciela. Największym sprzymierzeńcem w osiągnięciu zamierzonego celu była … presja czasu 🙂
A. Lis